Voorzitter,
Het hoeft geen betoog om duidelijk te maken dat het echt fout is gegaan met het afvalschip in zuidwest Turkije. Ook is wel duidelijk dat dit voorkomen had kunnen worden. Nu is er meer dan 300 miljoen liter water vervuild. Bovendien zal er veel geïnvesteerd moeten worden om de vervuiling op te ruimen.
Veel belangrijker is echter om te zoeken naar mogelijkheden om dergelijke situaties in de toekomst te voorkomen. We praten dan over het uitvoeren en handhaven van het internationale verdrag van Basel en de Europese verordening voor de overbrenging van afval. Als rapporteur houd ik me al meer dan een jaar intensief bezig met de herziening van laatstgenoemde verordening. In de huidige verordening is al duidelijk dat lidstaten een vracht terug moeten nemen als deze op goede gronden geweigerd wordt. In november vorig jaar heeft het Europees Parlement voorgesteld om de weigeringsgronden te verruimen. Ik roep bij deze de Europese Commissie op om deze voorstellen van het Europees Parlement over te nemen.
In deze zaak van het schip Ulla, geladen met gevaarlijk afval, is het bijzonder vreemd dat zonder toestemming van een ontvangend land het schip is vertrokken. Kennelijk heeft dus Spanje tegen de regels in gehandeld. Aan de Europese Commissie wil ik daarom vragen of zij aanvullende maatregelen in zake handhaving wil nemen. Desnoods moeten er juridische stappen genomen worden.